Gdzie bez paszportu, czyli podróże na dowód osobisty.

Mamy doskonałe warunki do swobodnego podróżowania.Bilety lotnicze są coraz tańsze a samoloty docierają w najdalsze zakątki globu wraz z nimi znikają kolejne bariery naturalne. Szereg umów międzynarodowych gwarantuje nam swobodę przekraczania granic administracyjnych, znikają, więc i one. Korzystając z tej swobody możemy odwiedzić wiele arcyciekawych miejsc mając przy sobie jedynie dowód osobisty.

Ciągłe pytania.

Stale pojawiają się pytania odnośnie warunków wjazdu do niektórych państw, udzielane są te same odpowiedzi (niektóre niestety błędne). Nie dziwi mnie niepewność ludzi podnoszących te same, często wielokrotnie już rozstrzygnięte kwestie. Inwestując środki finansowe i swój czas każdy wolałby być pewny, że podróż nie zakończy się na granicy.

Dowód osobisty wystarczy:

Źródłem wszystkich informacji są oficjalne biuletyny Ministerstwa Spraw Zagranicznych uzupełnione o doświadczenia własne. Do wjazdu na terytorium wszystkich wymienionych krajów wystarczy nam tylko i wyłącznie dowód osobisty:

Andora

Dowód osobisty lub paszport, ten drugi powinien być ważny minimum 3 miesiące. Na podstawie tych dokumentów w Andorze możemy przebywać maksimum 90 dni.

Austria

Po przyjęciu przepisów wynikających z układu z Schengen 1 grudnia 1997 Austria zniosła kontrole graniczne na przejściach wewnętrznych UE i przejściach granicznych ze Szwajcarią. Brak kontroli nie oznacza, że można przebywać na terytorium tego kraju bez dokumentów. Powinniśmy mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty. Austrię możemy odwiedzać maksimum przez 90 dni.

Belgia

Możemy przebywać do 90 dni, powinniśmy mieć przy sobie paszport bądź dowód osobisty. Belgia należy do strefy Schengen, co naturalnie oznacza brak kontroli dokumentów na granicach.

Bośnia i Hercegowina

Mimo iż Bośnia i Hercegowina nie jest w UE to od 20 stycznia 2009 roku obywatele państw Unii Europejskiej mogą wjeżdżać na teren tego kraju na podstawie dokumentów innych niż paszport, które potwierdzają tożsamość i obywatelstwo, (czyli nasz dowód osobisty wystarcza). Przepisy obowiązują dla pobytu nie dłuższego niż 90 dni. Oczywiście kontrole na przejściach granicznych prowadzone są normalnie.

Jeśli chodzi o ten kraj to zdecydowanie zalecam zabranie paszportu. Z samym dowodem osobistym będziemy mieli problem z dostępem do wielu usług (głównie medycznych i finansowych).

Bułgaria

Bez względu czy przez Bułgarię przejeżdżamy czy odwiedzamy ją na dłużej (do 90 dni), w obu wypadkach śmiało możemy posługiwać się dowodem osobistym. Bułgaria przystąpi do strefy według planów Schengen dopiero w okolicach marca 2011, więc kontrole graniczne są nadal standardowa procedurą.

Chorwacja

O Chorwacji szerzej pisałem tutaj. Bez problemu możemy posługiwać się tam dowodem osobistym. Jeżeli ktoś z Was miałby ochotę wybrać się tam poza głównym sezonem to polecam przeczytać ten artykuł: Chorwacja we wrześniu.

Cypr

Polacy mogą wjeżdżać na teren kraju i przebywać tam do 90 dni jedynie za okazaniem dowodu osobistego. Dowód wystarczy nam również do odwiedzin tureckiej części wyspy. Naturalnie paszport, jako dokument znacznie wyższej rangi też jest akceptowany. Warto go tam zabrać, bo z Cypru rzut beretem do Turcji gdzie do wjazdu uprawnia tylko ważny paszport i wiza (do zakupienia na przejściach granicznych). Więcej informacji o Turcji: Turcja, paszport czy dowód osobisty?

Czarnogóra

Na dowód osobisty możemy wjechać również do Czarnogóry. Zarówno w celu pobytu jak i celach tranzytowych. Uwaga: pobyt dłuższy niż 30 dni wymaga od nas posiadania ważnego paszportu. W przypadku odwiedzin powyżej 90 dni musimy posiadać lokalną wizę.

Czechy

Do naszych południowych sąsiadów, wystarczy dowód osobisty. Naturalnie brak jest kontroli na granicach. Śmiało można jechać pozwiedzać albo skoczyć kupić czeskie piwo. Warunkiem jest tylko to żebyśmy nie robili zakupów dłużej niż 90 dni;)

Dania

Do odwiedzin Królestwa Dani wystarczy nam dowód osobisty. Od 2001 roku państwo należy do strefy Schengen, więc wjeżdżamy tam swobodnie bez kontroli granicznej. Wizyta nie może być dłuższa niż 3 miesiące w innym wypadku musimy starać się o pozwolenie na pobyt.

Estonia

To nadbałtyckie państwo śmiało możemy odwiedzać (do 90 dni) tylko na podstawie dowodu osobistego. Od 2008 Estonia w pełni zniosła kontrole graniczne dla obywateli państw ze strefy Schengen.

Finlandia

Do odwiedzin u Finów wystarczy nam spokojnie dowód osobisty. Obejdzie się również bez kontroli granicznych. Wizytę bez dodatkowych pozwoleń możemy im składać do 90 dni.

Francja

Jeśli wybieramy się do kraju bagietek i wieży Eiffla wystarczy nam tylko dowód osobisty. Nie będziemy również nękani żadnymi kontrolami granicznymi. Bagietkami możemy się raczyć nie dłużej niż 90 dni.

Grecja

Odwiedzając kraj, który dal podwaliny dla współczesnej cywilizacji europejskiej wystarczy nam dowód osobisty. Kraj Apolla i Dionizosa należy do strefy Schengen, obędzie się, więc bez kontroli. Z greckiej gościnności możemy korzystać do 90 dni.

Gujana Francuska

Tu sprawa jest ciekawa. Gujana Francuska (absolutnie nie mylić ze „zwykłą” Gujaną) to część Francji (tak zwany departament zamorski). A jako, że Francja należy do UE, Gujana Francuska jest automatycznie terytorium UE. Polacy mogą, więc odwiedzać terytorium tego kraju tylko na podstawie dowodu osobistego. Zdecydowanie radzę zabrać jednak paszport. Z Gujaną Francuską graniczy Surinam i Brazylia a do odwiedzenia obu potrzebny jest Nam paszport.

Gwadelupa, Martynika, Reunion

Czyli kolejne zamorskie terytoria Republiki Francuskiej. Sytuacja identyczna jak w przypadku Gujany Francuskiej.

Hiszpania

Do wjazdu i pobytu na terenie Królestwa Hiszpanii wystarczy nam dowód osobisty. Nie musimy posiadać paszportu. Kraj korridy możemy odwiedzać bez dodatkowych pozwoleń przez 90 dni. Taka sama sytuacja obowiązuje w przypadku wizyty na Wyspach Kanaryjskich (terytorium Hiszpanii).

Irlandia

Jeśli znudziła się Wam „druga Irlandia”, zawsze możecie zobaczyć tą pierwszą ;), bez kontroli granicznych i naturalnie bez paszportu. Wystarczy sam dowód osobisty.

Islandia

Jeśli tylko najdzie Nas ochota na kąpiel w wodach geotermalnych, z których słynie Islandia, możemy śmiało jechać tam z dowodem osobistym (przejścia lądowe i morskie). Uwaga Islandia nie należy do Unii Europejskiej, jednak nie spodziewajmy się kontroli dokumentów – Islandia w 2001 roku podpisała traktat z Schengen. Kąpieli można zażywać nie dłużej niż 90 dni.

Lichtenstein

Do wjazdu na teren malutkiego, ale bogatego Księstwa Lichtensteinu wystarczy nam dowód osobisty. Ze względu na ceny usług i towarów warto zabrać więcej środków pieniężnych.

Litwa

Nasi nadbałtyccy sąsiedzi kontrole graniczne znieśli z końcem 2007 roku a dla ruchu lotniczego w roku 2008, skutkuje to naturalnie brakiem kontroli. Dokumentem wystarczającym do odwiedzenia Litwy jest dowód osobisty.

Luksemburg

Do 90 dni na terenie Wielkiego Księstwa Luksemburga możemy przebywać mając przy sobie tylko dowód osobisty. Brak kontroli granicznych zapewnia układ z Schengen.

Łotwa

Do Łotwy również wjedziemy bez kontroli granicznych, naturalnie wystarczy mieć przy sobie tylko dowód osobisty.

Macedonia

Granice Macedonii możemy przekraczać (cele tranzytowe i pobyt do 90 dni) na podstawie dowodu osobistego. Zalecam jednak zabranie paszportu. Co z tego, że wjedziemy tam na dowód osobisty jak będziemy mieli problemy z załatwieniem takich podstawowych spraw jak nocleg (większość hoteli wymaga paszportu).

Malta

To malutkie państwo zajmujące kilka wysp nieopodal Sycylii, dostępne jest dla nas bez przeszkód. Wystarczy tam mieć przy sobie tylko dowód osobisty, paszport jest zbędny. Maltę odwiedzimy bez kontroli granicznych.

Monaco

Mimo iż Księstwo Monako nie należy formalnie do układu z Schengen to odwiedzimy to państwo miasto tylko na podstawie dowodu osobistego. Wjazd na teren księstwa jest bez problemowy, ma ono, bowiem otwarte granice z Francją.

Holandia

Kraj wiatraków i polderów zobaczyć możemy korzystając wyłącznie z dowodu osobistego. Przyjezdnych nikt nie kontroluje, bowiem Holandia od wielu lat należy do strefy Schengen.

UWAGA!:

Jeżeli chodzi o terytoria zależne Holandii, dokładniej Królestwa Niderlandów (tak brzmi pełna nazwa), czyli: Antyle Holenderskie i Arubę odwiedzić możemy je tylko i wyłącznie na podstawie ważnego paszportu, dowód osobisty nie jest akceptowany.

Niemcy

Do naszych zachodnich sąsiadów możemy wpaść z wizytą korzystając tylko z dowodu osobistego. Nie spodziewajmy się jednak, że będziemy musieli go gdzieś pokazywać -Niemcy należą przecież do strefy Schengen.

Norwegia

Kraj trolli i fiordów zobaczyć możemy dysponując jedynie dowodem osobistym. Mimo, że Norwegia nie należy do Unie Europejskiej nikt nie będzie robił nam żadnych problemów z powodu braku paszportu.

Portugalia

Kraj nieustraszonych żeglarzy odwiedzić możemy mając tylko dowód osobisty. Zero kontroli na granicach.

Madera i Azory

Czyli portugalskie regiony autonomiczne. Obowiązują na nich dokładnie takie same zasady wjazdu jak do kontynentalnej części Portugalii, wystarczy mieć, więc tylko dowód osobisty.

Rumunia

Ziemie hrabiego Drakuli zobaczyć możemy zabierając ze sobą jedynie dowód osobisty. Od niedawna Rumunia zniosła również kontrole graniczne dla obywateli strefy Schengen.

San Marino

To malutkie państwo leżące we Włoszech odwiedzimy legitymując się tylko dowodem osobistym. Paszport nie będzie nam potrzebny zarówno w San Marino, jak i we Włoszech. Uwaga pobyt w San Marino trwający więcej niż 10 dni należy zgłosić w lokalnym posterunku policji (żandarmeria).

Serbia

Od niedawna również Serbia zgodziła się na ruch obywateli UE i kilku innych europejskich państw tylko na podstawie ważnego dowodu osobistego.

Słowacja

Naszych południowych sąsiadów odwiedzimy dysponując jedynie dowodem osobistym. Zarówno Polska jak i Słowacja jest w strefie Schengen. Oznacza to brak jakichkolwiek kontroli na granicy.

Słowenia

Do odwiedzin w Słowenii potrzebujemy tylko dowód osobisty. Granice z państwami ze strefy Schengen są otwarte. Na granicy z Chorwacją obowiązują pełne kontrole graniczne (żeby przekroczyć tą granicę nie będziemy potrzebowali paszportu, pisałem o tym tutaj).

 

Szwajcaria

Mimo, że Szwajcarzy nie są w Unii Europejskiej to odwiedzimy ten alpejski kraj bez żadnych przeszkód. Potrzebujemy tylko dowodu osobistego. Kontrole na granicach Szwajcarii zostały zniesione po podpisaniu przez to państwo układu z Schengen.

Szwecja

Dokumentem wystarczającym do odwiedzi w tym skandynawskim królestwie jest dowód osobisty. Paszport nie jest wymagany. Nie spodziewajmy się kontroli granicznych, dotyczy to zarówno przejść lotniczych jak i morskich.

Watykan

Watykan i Włoch podpisały porozumienie zwane Traktatem Laterańskim. Na jego mocy przepisy wjazdowe w Watykanie są takie same jak we Włoszech. Wystarczy, więc mieć przy sobie jedynie dowód osobisty.

Węgry

Matecznik gulaszu odwiedzić możemy dysponując jedynie dowodem osobistym. Na granicach z państwami z Unii Europejskiej brak kontroli granicznych. Gulasz jeść możemy śmiało przez 90 dni po tym czasie należy starać się o dodatkowe pozwolenia.

Wielka Brytania

Albion odwiedzimy mając przy sobie tylko dowód osobisty. Sprawdzone przez setki tysięcy polaków. Kontroli granicznych brak.

Włochy

Kraj pizzy zobaczymy mając przy sobie dowód osobisty, paszport nie jest nam tam niezbędny. Brak kontroli granicznych zapewnia układ z Schengen. Rewelacyjnym włoskim żarciem objadać możemy się do 90 dni ciągłego pobytu. Jeśli planujemy robić to dłużej trzeba postarać się o pozwolenie na pobyt i zapytać lekarza ;)

Wyspy Kanaryjskie

Do odwiedzin na Wyspach Kanaryjskich wystarczy nam dowód osobisty. Wynika to z tego, że wyspy to terytorium Hiszpanii. Paszport nie jest potrzebny. Pamiętajcie mimo braku kontroli dowód tożsamości należy wziąć ze sobą. Często proszą o niego hotele przy zakwaterowywaniu.

Wyspy owcze

Wyspy leżące na morzu norweskim są terytorium zależnym Danii. Odwiedzać możemy je na podstawie ważnego dowodu osobistego. Radzę się ciepło ubrać.

Co paszport to paszport.

Prawda jest taka, że w podróży zawsze warto mieć ze sobą paszport. Jest on dokumentem wykluczającym wszystkie niejasności i honorowanym we wszystkich państwach świata. Więc jeśli nie masz paszportu lub kończy się czas jego ważności, nie czekaj dłużej tylko złóż wniosek.

Żriódło http://grandtourblog.pl